En Uzun Yaşayan Böcek Hangisidir?

En Uzun Yaşayan Böcek Hangisidir?

Bazı nedenlerden ötürü doğa, böceklere dünyada yaşayan diğer canlılara oranla daha kısa ömür vermiştir. Fakat bir böcek vardır ki hayvanlar dünyasının diğer birçok üyesinden daha uzun yaşar.
Ağustos Böceği’nin bir türü tamı tamına 17 yıl yaşar. Belki karınca kraliçesi dışında diğer böcekler onun yaşam süresinin yanına bile yaklaşamaz.
Ağustos böceğinin ömrü, aslında diğer böceklerin gıpta etmesi gereken bir şey değildir. 17 yıl boyunca uyur ve sadece 5 hafta güneşli yaşamın keyfini sürer.ve sonra ölür!

Bu küçük böceğin doğada gelişimi neden 17 yıl sürer? Buna kimse cevap veremez. Bütün bildiğimiz dişi Ağustos böceği’nin yavrularını ağaçların ince dalları üzerine bıraktığıdır.
Yumurtadan çıktıklarında aşağı düşerler, yere çukur kazarlar ve kendi kendilerini ağaç köklerine bağlarlar. Ve nymph (peri) diye adlandırılan genç Ağustos böcekleri orada köklerin özsularını emerek 17 yıl boyunca boyunca hareketsiz kalırlar.
Sonra gizemli bir güç onları gün ışığına çıkartmaya karar verir. Ağacın gövdesine tırmanırlar, kabukları yarılır ve olgun Ağustos böceği ortaya çıkar.

Kırsal bölgede duyduğunuz cırlak sesi çıkartan erkek Ağustos böceğidir. Bilim adamları Ağustos böceğinin gürültülü enstrümanını doğadaki en karmaşık müzik aracı olarak tanımlar. Erkek Ağustos böceği hiç yorulmaksızın  titreşim yapan kaslarla küçük bir davula benzer.
Ağustos böceğinin 800’ den fazla türü vardır ve bunların 100 kadarı Kuzey Amerika’ da bulunur. Fakat 17 yıl yaşayan Ağustos böceği sadece Amerika’da bulunmaktadır. Ağustos böceklerinin çoğu sadece 2 yıl yaşar

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !